podróże, wyprawy, relacje
ARTYKUŁYKRAJEGALERIEAKTUALNOŚCIPATRONATYTAPETYPROGRAM TVFORUMKSIEGARNIABILETY LOTNICZE
Geozeta.pl
reklama

Kolumbia - wiza, ambasady, przepisy

Bogota     
kolumbia
Kolumbia - podróże do KolumbiiKolumbia - mapa krajuKolumbia - spis artykułów i galeriiKolumbia - wiza, ambasady, przepisy wjazdowe, informacje dla kierowców, podróżowanie po kraju, przepisy celne, bezpieczeństwo, przydatne informacjeKolumbia - aktualna pogoda, roczny opad i temperaturaKolumbia - szczepienia, zdrowie, poradyKolumbia - kurs waluty, przelicznik na PLN, USD, EUROKolumbia - co zwiedzić, zabytki Listy Światowego Dziedzictwa UNESCOKolumbia - przewodniki, mapy, atlasy
Wiza, przepisy wjazdowe
Obywatele RP mogą przebywać na terenie Kolumbii bez wiz. Okres bezwizowego przebywania na terytorium Republiki Ko­lum­bii zależy od charakteru pobytu i wynosi odpowiednio:

• dla turystów – 90 dni (z możliwością przedłużenia o dalsze 90 dni);

• dla osób uczestniczących w seminariach naukowych, kon­fe­rencjach, sympozjach, wystawach, kursach, stażach nie prze­kraczających 1 semestru akademickiego, odbywających leczenie, udających się do Kolumbii w sprawach handlowych lub w celu nawiązania współpracy gospodarczej – 180 dni;

• dla techników wykonujących usługi lub szkolenia na rzecz podmiotów państwowych lub prywatnych na podstawie stosownego zaproszenia – 30 dni (z możliwością przedłużenia o dalsze 15 dni lub do zakończenia wymienionych zajęć).

Charakter pobytu na terytorium Republiki Kolumbii przybywający deklarują każdorazowo – w momencie przekraczania granicy – funkcjonariuszom służb granicznych, którzy na tej podstawie określają czas pobytu i termin opuszczenia kraju, dokonując stosownego zapisu w paszporcie.

Wszelkie informacje dotyczące wjazdu do Kolumbii i pobytu cudzoziemców na jej terenie można uzyskać, kontaktując się z Wydziałem ds. Cudzoziemców Departamentu Bezpieczeństwa (DAS), którego główna siedziba znajduje się w Bogocie, Calle 100 nr 11B–27, lub z Wydziałem ds. Wiz MSZ w Bogocie (www.minrelext.gov.co).

Przy wyjeździe z Kolumbii drogą lotniczą należy wnieść opłatę lotniskową w wysokości ok. 52 USD (w dolarach lub w walucie miejscowej). Nie można zrealizować tej płatności za pomocą kart kredytowych ani płatniczych. Opłaty te nie są wliczone w koszt biletu lotniczego. W określonych przypadkach można ubiegać się o 50-procentową zniżkę, która uzależniona jest od czasu pobytu w Kolumbii i kategorii posiadanej wizy. Uwaga: Kasy pobierające opłaty lotniskowe nie przyjmują banknotów 100-dolarowych. Nie można też ich rozmienić w kasach na lotnisku.
Informacje dla kierowców
Legitymując się międzyna­rodowym prawem jazdy, można wypożyczyć samochód. Wypo­życzalnie znajdują się głównie na międzynarodowych lotniskach oraz w hotelach. Przepisy ruchu drogowego są zbliżone do pol­skich. Prowadząc samochód w Kolumbii, należy jednak pamiętać, że miejscowi kierowcy nie znają, ani nie stosują przepisów ruchu drogowego. Często nie używają kierunkowskazów i nie przestrzegają zasady pierwszeństwa przejazdu – nawet na skrzyżowaniach ze znakami STOP. Należy uważać na nieprzewidywalne manewry taksówek i autobusów w dużych miastach.
Podróżowanie po kraju
Kolumbia ma dobrze roz­winięty system transportu kołowego i praktycznie do wszyst­kich dużych i średniej wielkości miast można dotrzeć autobusami dalekobieżnymi linii prywatnych. Usługi te są na stosunkowo dobrym poziomie, a ceny przystępne. W rejonach górskich komunikację mogą utrud­niać osuwiska ziemi oraz lokalne podtopienia dróg. W Kolumbii nie istnieje pasażerska komunikacja kolejowa. Najbezpiecz­niej­szym środkiem transportu są samoloty. Sieć połączeń krajowych jest rozbudowana i obejmuje wszystkie stolice departamentów oraz inne ośrodki miejskie. W niektórych rejonach kraju jest to jedyny możliwy transport. Obsługiwane są także połączenia międzynarodowe. Bilety lotnicze można kupić w biurach turystycznych i na lotniskach. Najpopularniejsze środki transportu miejskiego to autobusy oraz taksówki (dwie linie metra funkcjonują jedynie w Medellin). Poza najważniejszymi arteriami Bogoty (system Transmilenio) przystanki autobusowe nie istnieją; obowiązuje zasada przystanku „na żądanie”. Za bilet płaci się w autobusie. Na korzystanie z tzw. buset i większych autobusów w Bogocie mogą sobie pozwolić tylko najodważniejsi. W związ­ku z dużym zagrożeniem porwaniami dla okupu i napadami rabunkowymi zaleca się korzystanie wyłącznie z taksówek zamawianych telefonicznie.


Przepisy celne
Cudzoziemcy mają obowiązek wypełnienia oświadczenia celnego. Bez składania deklaracji celnej można wwieźć lub wywieźć z kraju gotówkę, której równowartość nie przekracza 10 000 USD. Przy wyjeździe z Kolumbii nie ma możliwości uzyskania zwrotu podatku VAT.
Bezpieczeństwo
Dzięki wysiłkom rządu Loaro Uribe na rzecz stabilizacji sytuacji wewnętrznej, trwający od ponad 40 lat wewnętrzny konflikt zbrojny powoli wygasa. Mimo wszystko nadal istnieją zagrożenia, również dla cudzoziemców. Szczególne środki ostrożności należy zachować, udając się na teren departamentów Antioquia (rejon Urabá), Norte de Santander (rejon La Gabarra), Putumayo, Magdalena Medio, Arauca, Vichada, Vaupés, Chocó i rejon Sierra Nevada de Santa Marta. Obszary te są w znacznym stopniu kontrolowane przez nielegalne ugrupowania zbrojne i niekiedy stają się terenem regularnych walk z użyciem wojsk lądowych i lotnictwa. Coraz rzadziej, jednak istnieje potencjalne zagrożenie zamachami terrorystycznymi w różnych częściach kraju, z reguły w miejscach użyteczności publicznej. Na szlakach komunikacyjnych kraju zdarzają się porwania. Należy korzystać z pewnych i godnych zaufania środków transportu/firm transportowych. W okresach świątecz­nych wybrane szlaki komunikacyjne są specjalnie chronione przez zmotoryzowane oddziały policji i wojska, co ma poprawiać bezpieczeństwo podróży. Szczegółowe informacje o przebiegu tego typu tras można uzyskać na stronie internetowej kolum­bijskiego Ministerstwa Gospodarki, Handlu i Turystyki: www.mincomercio.gov.co (dział zatytułowany Vive Colombia – Viaja por Ella). W związku z możliwością zagrożenia aktami terroru służby policyjne stosują na szeroką skalę różnego typu działania prewencyjne, w tym kontrole pojazdów oraz rewizje osób i bagażu przy wchodzeniu na teren centrów handlowych, restauracji, lotnisk, dworców autobusowych itp.

Zagrożenie przestępczością pospolitą jest wysokie. Turyści powinni szczególnie uważać w środkach komunikacji miejskiej oraz w taksówkach, przy bankomatach i w centrach handlowych. Zdarzają się przypadki (głównie w zabytkowych rejonach Bogoty i Cartageny) okradania turystów przez osoby nie umundurowane, podszywające się pod funkcjonariuszy policji oraz służb antynarkotykowych. Wówczas należy bezzwłocznie zwrócić się o pomoc do tzw. policji turystycznej, która patroluje zabytkowe rejony miast, lub do najbliższego posterunku policji (CAI). Niewskazane jest posiadanie przy sobie znacznych kwot pieniędzy ani biżuterii.
Przydatne informacje
• Praktycznie nie istnieje baza kempingowa.
• Waluty można wymieniać w kantorach, które znajdują się w centralnych częściach miast, w centrach handlowych oraz na lotniskach. Dokonując wymiany, należy przedstawić paszport (nie akceptuje się kopii) oraz złożyć odcisk palca. Jednorazowo można wymienić kwotę stanowiącą równowartość 1000 USD. Taką samą kwotę można przesłać jednorazowo w systemie przekazów elektronicznych, realizowanych głównie przez firmę Western Union (bardzo wysokie opłaty). W walutach obcych (prawie wyłącznie w USD) można płacić tylko w hotelach o wysokim standardzie, w sklepach jubilerskich i galeriach sztuki.
• Sieć bankomatów jest bardzo rozbudowana. Akceptowane są praktycznie wszystkie międzynarodowe karty płatnicze i kre­dytowe. Ze względu na rosnącą liczbę prób stosowania przez grupy przestępcze urządzeń umożliwiających odczytywanie i kopiowanie danych z kart zaleca się korzystanie z banko­matów usytuowanych na terenie obiektów zamkniętych, np. centrów handlowych, banków, restauracji. Kartą można także płacić w prawie wszystkich sklepach oraz w hotelach, gale­riach, restauracjach, muzeach i ośrodkach wypoczynkowych.
• Nawet w dni wolne od pracy można bez większych problemów zrobić zakupy, a także kupić leki. Sklepy czynne są bardzo długo (w okresie poprzedzającym święta niektóre centra handlowe są otwarte 24 godziny na dobę). Urzędy są czynne we wszystkie dni z wyjątkiem sobót i niedziel oraz dni wolnych od pracy (najczęściej są to poniedziałki). Praktycznie we wszystkich instytucjach publicznych obowiązuje dwugodzinna przerwa obiadowa (między 12.00 a 14.00).
• Różnica czasu pomiędzy Polską a Kolumbią wynosi zimą mi­nus 6, a latem minus 7 godzin.
Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Polskie placówki dyplomatyczne
Ambasada RP w Bogocie
Carrera 21 Bis No. 104A-15, Bogotá D.C. República de Colombia
Apartado Aereo 101363 UNICENTRO
tel.: (00-57 1) 214 0400, 620 9369
fax: (00-57 1) 214 0854
e-mail: polemb1@supercabletv.net.co, polemb2@supercabletv.net.co
e-mail Wydziału Konsularnego: polkons@supercabletv.net.co
www.bogota.polemb.net

Konsulat Honorowy RP w Medellin
Konsul honorowy Gabriel Maria Restrepo Santa Maria (język hiszpański)
Circular 4 No. 66B-09, Medellin, Colombia
tel.: (00-57 4) 430 28 16
fax: (00-57 4) 230 85 64
e-mail: grestrepos@grupoargos.com

Konsulat Honorowy RP w Cartagenie de Indias
Konsul honorowy Benjamin Schuster (język hiszpański)
Carrera 3 No. 8-129, Oficina 1501, Cartagena, Colombia
tel.: (00-57 5) 665 29 80, 665 29 90
e-mail: benny@eurosistemas.com.co

Konsulat Honorowy RP w Barranquilli
Konsul honorowy Luis Fernando Acosta Osio (język hiszpański)
Carrera 52 No. 79-216, Apto 601
tel.: (00-575) 356 55 21, 358 215
e-mail: lacosta@edt.net.co

Konsulat Honorowy RP w Ibague
Konsul honorowy Juan Carlos Vanegaz Mejia
Calle 10 No. 3 - 76
Edifcio: Camara de Comercio, of. 507
Ibague, Republica de Colombia
tel., fax: 00-57-1/262-33-33
e-mail: jcv1961@hotmail.com
Przedstawicielstwa dyplomatyczne akredytowane w Polsce (lub najbliższe)
Ambasada Republiki Kolumbii
ul. Zycięzców 29
03-936 Warszawa
tel.: (0-22) 617 09 73
fax: (0-22) 617 66 84
embcol@medianet.pl

Wydział Konsularny
tel.: (0-22) 617 71 57